Напоминание

"Языки мира".

Автор: Аминева Гюзель Рафаэловна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ " СОШ №3 с углубленным изучением отдельных предметов"
Населённый пункт: город Мегион ХМАО
Наименование материала: методическая разработка
Тема: "Языки мира".







Вернуться назад       Перейти в раздел





Текстовая часть публикации

Дата: 19.02.2018

МБОУ " СОШ №3 с углубленным изучением отдельных предметов"

Класс:

Предмет: английский язык

УМК: И.Н.Верещагина, О.В.Афанасьева «Английский язык», учебник для 5

класса

Тип урока: урок систематизации и обобщения знаний и умений.

Тема урока: «Языки мира».

Сюжетная линия: «Мир вокруг нас».

Цель урока: обучение монологической речи.

Сопутствующая задача: совершенствование лексических навыков

говорения.

Образовательная задача: активизировать употребление в речи лексики по

теме «Мир вокруг нас».

Развивающая задача: развивать творческие способности учащихся, память,

внимание, мышление, воображение, логическое мышление и языковую

догадку при помощи средств родного и английского языков.

Воспитательная задача: воспитывать уважительное отношение к культуре

страны изучаемого языка, развивать у учащихся интерес к иностранному

языку.

Базовые национальные ценности: человечество.

Универсальные учебные действия, на формирование которых направлен

образовательный процесс:

Коммуникативные УУД:

- Речевое высказывание – умение строить речевое высказывание в

соответствии с задачами учебной коммуникации. (Каждый ученик

учится решать поставленную задачу, работая в группе или в паре;

выражать свои мысли в соответствии с условиями поставленной

задачи).

Личностные УУД:

- Нравственно-этическое оценивание усваиваемого содержания,

исходя из социальных и личностных ценностей, обеспечивающее

личностный моральный выбор. (Учащиеся понимают, что и зачем

необходимо сделать на каждом этапе урока).

Познавательные УУД:

- Обобщение – умение осуществлять логическое действие

«обобщение». (Учащиеся осуществляют поиск и выделение

необходимой информации, учатся структурировать знания,

контролируют и оценивают свои знания).

РегулятивныеУУД:

- Граница – умение определять границы собственных знаний и умений

при постановке учебных задач. (На каждом этапе урока определяется

последовательность учебных действий, учащиеся сравнивают

результаты своей работы с результатами других учащихся,

корректируют свои недостатки при саморефлексии. Саморефлексия

способствует оценке учащихся того, что уже усвоено и что ещё

подлежит усвоению).

Необходимое оборудование и материалы: О.В.Афанасьева, И.Н.

Верещагина – учебник «Английский язык» , 5 класс, компьютер, презентация

по теме, раздаточный материал (индивидуальные листы с заданиями для

работы в парах и группах), карта мира.

Ход урока

На перемене перед уроком учащиеся получают задание по разным темам.

В данном случае это упражнение на выбор лишнего слова. (Слайды №1-2)

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность ученика

1. Организационный

этап.

- Good morning, children!

- Glad to see you again.

- Take your seats, please!

- How are you?

- Who is absent today?

- What’s the matter with

him/her?

- What date is it today?

- What day of the week is it

today?

- Look at the pictures and guess

what question I will ask you?

(Слайд №3)

- Right you are.

- So, what is the weather like

today?

- What did you do yesterday?

- Thank you. It was very

interesting to listen to you.

- Good morning!

- I’m fine / …

- Ann is.

- She is ill.

- Today is the 19

th

of November.

- Today is Wednesday.

- What is the weather like today?

- The weather is cold / …

- I read a book yesterday / …

2. Постановка цели и

задач урока.

Мотивация учебной

деятельности

учащихся.

- Now, let’s start our lesson.

Look at the screen and read the

quotation by H.G.Wells. It is the

epigraph of our lesson.

(Слайд №4)

- What do you think about it?

- Do you agree / disagree with

it?

- Do know this person?

- What do you know about him?

- Look at the screen and check

yourselves.

(Слайд №5)

- Look at the screen again. Can

- Our true nationality is

mankind.

- I agree with it because…

- Yes, I do.

- He is a famous English writer.

- His famous works are …

you guess what the theme of our

lesson is?

(Слайд №6)

- Right you are. We are going to

speak about countries, their

symbols and people living there

and speaking different

languages!

- Now remember the theme of

our lesson and try to speak about

its tasks.

- Look at the blackboard. There

you can see the plan of our

lesson and we should do all these

things.

(Слайд №7)

So, we should:

- speak about countries, flags,

capitals, languages;

- read information about them;

- answer the questions;

- do different exercises;

- Let’s open your exercises

books and write down the date,

the theme of our lesson and its

goal.

- What is your own goal?

- World around us! Continents

and countries! Different

languages!

- Flags, countries, languages,

nationalities, …

- My goal is to learn more about

countries and …

3. Актуализация

знаний.

- I think it will be very

interesting and exciting because

we’ll learn more information

about different countries. You

know the proverb “So many

countries so many customs”. It

means that we should respect

people living in different

countries all over the world and

try to learn more facts about

their traditions and culture.

(базовые национальные

ценности – человечество

мир во всем мире,

многообразие культур и

народов, прогресс

человечества, международное

сотрудничество).

4. Обобщение и

систематизация

знаний. Подготовка

учащихся к

обобщенной

деятельности.

Воспроизведение на

новом уровне

(переформулированные

вопросы).

- Continue our lesson!

- Open your text-books. Page 88,

exercise 19. I give you two

minutes to read the text and be

ready to answer my questions.

(во время выполнения данного

задания звучит мелодия №1)

- The time is over. Are you

ready?

(К - речевое высказывание

умение строить речевое

высказывание в соответствии с

задачами учебной

коммуникации)

- Answer my questions, please!

(Приложение 1)

- Don’t forget to use the map!

(Слайд №9)

- Thank you! I see that you know

a lot of things concerning our

theme!

- Now let’s do some sport

exercises!

- The name of the planet we live

on is the Earth. …

5. Применение знаний

и умений в новой

ситуации.

- Continue our lesson!

- Come back to our plan!

- We’ve read the text and we’ve

known that there are different

countries on the Earth. People of

different nationalities live there.

They speak different languages.

And we should remember that

people living in different

countries have their own

traditions and customs and we

should learn them to travel all

over the world and to live at

peace with people of all

nationalities.

(базовые национальные

ценности – человечество

мир во всем мире,

многообразие культур и

народов, прогресс

человечества, международное

сотрудничество).

- Do you remember the theme of

our lesson?

- What is it?

- It’s true. And we continue

following our plan.

- Now I want you to do some

exercises. But at first you must

form three groups.

(Р – граница – умение

определять границы

собственных знаний и умений

при постановке учебных

задач)

- The task for the first group:

- You should imagine that you

live in different countries all

over the world. Make up a short

dialogue. Don’t forget to speak

about your name, nationality,

native country and the language

you speak. You have one minute

to prepare! (Кинестетики).

- The task for the second group:

- You should complete the text

with the missing words and

present it to us in a minute!

(Аудиалы).

- The task for the third group:

- You should fill the table in and

write the names of the countries,

their capitals, nationalities and

languages they speak. You have

one minute to do it. (Визуалы).

(Звучит мелодия №2, после

этого учащиеся каждой

группы представляют

выполненные задания)

- Are you ready? Let’s check

your answers!

(Слайды №10-14)

- Yes, we do.

- World around us. The

languages of the world.

6. Контроль усвоения,

обсуждение

допущенных ошибок и

- We’ve learnt and revised a lot

of information today. So, I want

you to sum it up. Look at the

их коррекция.

screen. (П - обобщение

умение осуществлять

логическое действие

«обобщение»).

You’ll see the flag of the

country. Your task is to guess the

country, its capital, the

nationality of people living there

and the language they speak.

- Are you ready?

- Let’s start.

(Слайд №15)

- Thank you.

- Yes, we are.

- Great Britain – London –

English – English, …

7. Рефлексия

(подведение итогов

занятия). Анализ и

содержание итогов

работы, формирование

выводов по изученному

материалу.

- Look at our plan again.

- Have we spoken about all

things mentioned in it?

- Have you achieved your goal?

- You have worked very well

today.

- And now let’s discuss your

impressions about the lesson. It’s

very important for me. Fill in the

form, please.

(Л - нравственно-этическое

оценивание усваиваемого

содержания, исходя из

социальных и личностных

ценностей, обеспечивающее

личностный моральный

выбор: положительные

нравственные качества,

адекватное оценивание чужих

поступков).

- Now write down your

homework. At home you should

prepare a talk about one of the

countries of the world. Imagine

that you live in this country.

Don’t forget to mention its

capital, the nationality of people

living there and the language

they speak.

-Your marks are …

- Our lesson is over. Goodbye!

- Yes, we have.

- Yes, we have.

Card 1. (визуалы)

Country

Capital

Nationality

Language

Russia

Paris

Chinese

Hindi, English

Vietnam

London

Card 2. (аудиалы)

The planet we live on is the ________.

There are ________ oceans and ________ continents on it.

The continents are _________, ________, ________, ________, ________,

________.

America consists of _______ America and ________ America.

The largest country in the world is ________.

The smallest country in the world is ________.

Each country has its national ________, _______ and its own ________ and

________.

Card 3. (кинестетики)

- Hi! My name is ________.

- Hello! My name is _______.

I’m from _________. (country)

And you?

Where do you come from?

- I’m from ________. (country)

I’m _________. (nationality)

I live in ________. (capital).

My language is _________.

- And you?

- I live in ________. (capital)

I’m _________. (nationality)

I speak _________. (language)

- Bye!

- Bye!

Card 4. (саморефлексия)

Now I can:

speak about continents

countries

capitals

flags

nationalities

languages

oceans

read information about them

answer the questions

do different exercises

Card 5.

Put “ + ” or “ – ”.

1. На уроке я работал активно \ пассивно.

2. Своей работой на уроке я доволен \ не доволен.

3. Урок показался мне коротким \ длинным.

4. Материал урока мне был понятен \ не понятен, полезен \ бесполезен.

Card 6.

Questions.

1. What is the name of the planet we live on?

2. The Earth is round, isn’t it?

3. What will you be able to see if you look at the Earth from space?

4. How many oceans are there on our planet?

5. What are they?

6. How many continents are there on the Earth?

7. What are they?

8. What separates the continents from each other?

9. What is the largest country in the world?

10. What is the smallest country in the world?

11. What is the smallest continent in the world?

12. What is the coldest continent in the world?

13. What is the hottest continent in the world?

14. How many countries are there in Australia?

15. What does each country have?