Напоминание

"Хобби"

Автор: Доманова Татьяна Владимировна
Должность: преподаватель
Учебное заведение: ГБПОУ СК "Ставропольский базовый медицинский колледж"
Населённый пункт: г.Ставрополь СК
Наименование материала: Методическая разработка занятия
Тема: "Хобби"







Вернуться назад       Перейти в раздел





Текстовая часть публикации

Тема: Хобби

Задачи урока:

Образовательные:

– формирование лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать о

своих увлечениях);

– формирование грамматических навыков на материале грамматического правила имя

существительное; образование множественного числа имен существительных;

– отработка произносительных навыков.

Развивающие:

– развивать устную речь посредством высказывания по теме «О себе»;

– письменное тестирование (выявление навыков владения иностранным языком);

– строить высказывания по образцу и самостоятельно.

Воспитывающие:

– прививать любовь и интерес к иностранному языку;

– воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно.

Оснащение

урока:

разработка,

индивидуальные

карточки,

дополнительный

материал, тестовый материал.

Режимы: T Gr.; T St

1

; T St

2

; St

1

St

2

.

ХОД ЗАНЯТИЯ

I этап: подготовка учащихся к учебной деятельности.

Задачи:

- Проверить готовность класса к занятию;

- Сообщить учащимся общие задачи и порядок работы на уроке.

-

Good morning, students! I’m glad to see you.

-

…, how are you? / And what about you, … .

-

Who is on duty today?

-

…, what day is it today? / What date is it today? / What is the weather like today? / What

was your hometask for today?

- Today we’ll begin to learn the new topic “My Hobby”.

II этап: фонетическая зарядка

- Look at the blackboard, please. You can see the words on our topic, let’s read them:

a theme

coin

specialize

collector

to be proud of

specialist

thematic

collection

a badge

to be fond of

collect

stamp

- Look at these words and say what words have the similar roots.

(Переведите эти слова и скажите, что помогло изменить слова)

- Make up as many word combinations as you can, using these words.

(A thematic collection; to be fond of collecting stamps; badges and stamps; to be proud of

a collection; a collection of coins; …)

III этап: речевая зарядка

Цель: развитие неподготовленной устной речи студентов.

Задача: побеседовать со студентами по теме «Хобби»

-

What is “a hobby”?

-

What hobbies can people have?

-

Can music be a hobby?

-

What about singing songs?

-

What is your mother’s/ father’s hobby?

-

And what is your hobby?

-

We remembered some hobbies. Different people like different things. Listen to the short

stories and guess what hobby it is.

1. Some people like to dance. Sometimes they go to the special clubs or dance at home.

They like to go to a disco. (dancing)

2. They can play football or hockey, swim or run very well. People like to go to the

stadium or to the sports ground. (sports)

3. People like to sing songs. Sometimes they go to the music school. They like to listen to

the songs and sing them. (singing)

4. People like to collect something, for example: coins, stamps, badges, dry leaves, etc. It

is easy and interesting. They can have a thematic collection. (collecting ... – different things)

5. I know some people who like to watch different kinds of programmers or films on TV.

For instance, children are usually fond of films about animals, cartoons and other. (watching TV)

-

Good, well done.

IV этап: лексическая зарядка

Задача: вспомнить/выучить лексические единицы по теме «Мои увлечения»

- As we have already said people can have different kinds of hobbies. We shall describe our

hobbies and have a talk about other interesting ones. That’s why we must learn some new words

and word combinations:

(Учебное пособие с.25)

a favourite pastime to one's liking – любимое времяпровождение по чьему-либо вкусу

a wide variety of activities

– широкий круг занятий

handicrafts

– рукоделие, ручная работа

valuable

– ценный

to include

– включать

to be housed in

– размещаться в

to start in a small way

– начинаться с малого

an item

– предмет, пункт

a rare book

– редкая книга

an art object

– предмет искусства

to take pleasure in doing smth

– получать удовольствие от занятий

to be interested in

– интересоваться чем-либо

to add to

– прибавлять, увеличивать

the most exciting aspect of

– наиболее увлекательная сторона

-

Now read these words after me all together.

-

Now you’ll work in pairs: one of you will say the word or word combination in Russian

and his/her partner will say it in English.

-

It’s time to check up your hometask now. Who wants to be a volunteer?

V этап: чтение

Задачи: 1. Проверить понимание студентами текста “My Hobby”;

2. Выполнить упражнения на закрепление лексики занятия;

3. Тренировать практику чтения и перевода.

- Let’s read a text and say what kind of hobby do you like?

A hobby is a favourite pastime of a person. Hobbies differ like tastes. If you have chosen a

hobby to your liking, lucky you are: you have made your life more interesting.

Numerous

hobbies can be subdivided into four large classes: doing things, making

things, collecting things, and learning things.

The most popular of all hobby groups is doing things. It includes a wide variety of

activities, everything from gardening to travelling and from chess to volleyball. Gardening is one

of the oldest man's hobbies, especially in some countries (Britain, for example). A relatively new

hobby which is becoming more popular is computer games.

Making things includes drawing, painting, making sculpture, designing costumes, and

handicrafts. Some hobbyists write music.

Almost everyone collects something at some period in his life: stamps, coins, matchboxes,

books, records, postcards, toys, watches. Some collections have no real value. Others become

so large and so valuable that they are housed in museums and galleries. Many world-famous

collections started in a small way with one or two items. People with a good deal of money often

collect paintings, rare books and other art objects. Often such private collections are given to

museums, libraries and public galleries so that others might take pleasure in seeing them.

No matter what kind of hobby a person has, he always has the opportunity of learning

from it. By reading about the things he is interested in, he is adding to what he knows. Learning

things can be the most exciting aspect of a hobby.

(Выполнить упр. 3-5 учебного пособия с.26)

- Good, try not to forget the words to this theme.

VI этап: грамматика

Задача: письменное тестирование

(выявление навыков владения иностранным языком)

Сейчас давайте напишем небольшой тест, чтобы посмотреть, что вы помните, а что

забыли по глаголу to be.

VII этап: заключительный

-

Well, thank you for the lesson, you work hard.

Рефлексия

-

What theme have we discussed today?

-

Continue the following sentences:

- Now I can ask about…

- Now I can talk about…

Задание на дом:

- Now your home task: (Выполнить упр. из учебного пособия; упр. из рабочей тетради

на усмотрение преподавателя);

- Подготовить устный рассказ по теме «Мои увлечения» (используя упр.8, с.27 учебного

пособия)

-

Your marks for the lesson…

-

Have a nice day. Good-bye.